10.oktobra 2018.god. je u Društvu za borbu protiv raka u Somboru na temu “Komunikacija u bolesti“ govorila Blanuša Vera, soc.radnica i porodični terapeut na Psihijatriji u Somboru. Atmosfera je ,kao i uvek, bila pozitivna u svakom smislu uz interaktivno učešće članica Društva tokom celog predavanja.
Prvi deo se odnosio na komunikacijske tehnike u svakodnevnom životu: verbalne, neverbalne, pisane, kako nešto kažemo, a šta njima poručujemo je pitanje,koje sebi (pre)retko postavljamo. Komunikacija je temelj svih ljudskih odnosa, emotivno isprepletena, od koje zavisi kvalitet odnosa sa drugim ljudima, ponašanje, pozitivan ili negativan kontekst. Čak i dobro razrešen konflikt je koristan u komunikacijama.
Kada se pojavi bolest u porodici, sve se menja i niko nije ravnodušan. Funkcionalne porodice reaguju na problem uspostavljajući ravnotežu na novonastalu situaciju. Disfunkcionalne porodice nemaju dovoljno kapaciteta i često produbljuju ranije nesporazume.
I u bolesti komunikacije moraju biti jasne, otvorene, mora se nastaviti normalan život , porodični rituali, organizovanje slobodnog vremena, kontakti sa prijateljima, rodbinom u skladu sa aktuelnom situacijom. Nikako se ne sme otići u socijalnu izolaciju.
Sledeći segment predavanja se odnosio na komunikaciju pacijent – zdravstveno osoblje. Ljudski odnos doprinosi lakšem suocavanju sa bolešću, motivaciji za lečenje i uspešnoj borbi. Konstatovano je da se nailazi često i na rutinski postupak sa premalo informacija i interesovanja za ličnost pacijenta, što deprimira obolelog u njegovoj najvažnijoj bitki za zdravlje i život.
Uspeh dobre komunikacije na svim nivoima je kada oboleli prihvati svoju bolest kao izazov i oseća se optimistično, postavi realne ciljeve.
Na kraju su medjusobno razmenjene lepe poruke i želje za dalji život , a poruka za sve glasi „NIKADA NE ODUSTAJ OD SEBE“